Logo
knajpy.krakow.pl
poniedziałek, 25 czerwca 2018 

Forum o Krakowie

Znajdź lokal
Jedno zdjęcie
Klub Pauza
Kliknij by wyświetlić informację o knajpie
galeria >>
Zaproś do dyskusji
Stąd możesz zaprosić do dyskusji znajomych
 
 Temat tygodnia 25 czerwca 2011archiwum
Kliknij żeby powiększyćWIANKI 2011Wyclef gwiazdą Wianków w Krakowie! – muzyk, autor tekstów, wokalista i kompozytor, nominowany m.in. do prestiżowej nagrody Grammy - będzie gwiazdą tegorocznych Wianków w Krakowie. Artysta wystąpi na scenie w zakolu Wisły pod Wawelem 25 czerwca. Wcześniej publiczność rozgrzeją: Sofa, The Poise Rite, PabloPavo oraz Marika.
25.06.2011Wyclef Jean, a właściwie Nel Ust Wyclef Jean (ur. 17 października 1972 roku w Croix-des-Bouquets na Haiti) – amerykański muzyk, autor tekstów, wokalista, kompozytor, aktor i producent filmowy. Nagrodzonym nagrodami Grammy. Działacz humanitarny, Ambasador Dobrej Woli na Haiti oraz założyciel fundacji Yéle Haiti. Jeden z założycieli pionierskiej grupy Fugees, której przez szereg lat był liderem. W roku 1997 rozpoczął karierę solową.

Podróż muzyczna Wyclefa zaczęła się na Haiti, gdzie już w wieku trzech lat śpiewał w kościele, w którym pastorem był jego ojciec. Gdy skończył 10 lat przeniósł się do USA. W roku 1987, wraz z kolegami z klasy, Lauryn Hill i Prasem Michelem, założył pierwszy poważny zespół muzyczny, Tranzlator Crew. W 1994 r. grupa zmieniła nazwę na Fugees i zdobyła uznanie swoim debiutanckim albumem Blunted on Reality.

Drugi album, wydany w 1996 r. The Score, okazał się prawdziwym fenomenem kulturowym osiągając pierwsze miejsce na listach Top 200 oraz Top R&B/Hip-Hop Albums magazynu Billboard. Z płyty tej pochodzą trzy doskonałe single: Fu-Gee-La, Killing Me Softly With His Song oraz Ready Or Not. Płyta zdobyła też dwie nagrody Grammy – za najlepsze wykonanie utworu R&B w duecie lub grupie (Killing Me Softly With His Song) oraz za najlepszy album rapowy. The Score stała się najlepiej sprzedającym się na świecie albumem hip-hopowym wszechczasów (19 milionów kopii, wciąż w sprzedaży).

W 1997 r. Wyclef Jean zdecydował się spróbować sił w karierze solowej. Za album Presents The Carnival Featuring The Refugee All-Stars, artysta otrzymał nominację do nagrody Grammy. Pięć kolejnych albumów wydanych po 2000 r., m.in. The Ecleftic: 2 Sides II A Book, Masquerade (2002), autobiograficzna The Preacher's Son (2003) oraz Welcome To Haiti: Creole 101 (2004), stanowi jego najbardziej radykalne przesłanie artystyczne i muzyczne. To właśnie w tym czasie Wyclef wrócił do ojczyzny po raz pierwszy od czasów dzieciństwa.

Talent producencki i muzyczny Wyclefa zaowocowały w ciągu ostatnich dwudziestu lat niezliczoną ilością udanych projektów. Nagrywał m.in. z Bono (New Day), współpracował przy tworzeniu i wydawaniu Supernatural Carlosa Santany, która później zdobyła nagrodę Grammy za album roku, My Love Is Your Love Whitney Houston oraz Hips Don’t Lie, nominowanym do nagrody Grammy przeboju wykonanym w duecie z Shakirą, który zapewnił mu pierwsze miejsce na liście wszechczasów Top 40 Airplay.
Szósty album Wyclefa, Carnival Vol. II: Memoirs of an Immigrant zawiera piosenkę Sweetest Girl (Dollar Bill), która zdobyła status platynowej i była pierwszym jego solowym utworem w Top 10.

W 2008 r. Wyclef napisał i nagrał nową, charakterystyczną piosenkę – Venus (I’m Ready), inspirowaną postacią i osiągnięciami amerykańskiej tenisistki Venus Williams. Utwór ten był wykorzystywany jako tło muzyczne przy wejściach tenisistki na kort w trakcie US Open 2008. Wyclef współpracował z Venus także nad jednym z odcinków nadawanego przez kanał Sundance Channel serialu Iconoclasts, którego ideą jest zapraszanie do udziału dwóch innowacyjnych osób z różnych dziedzin życia w celu omawiania ich pasji i procesów kreatywnych.

W roku 2008 Wyclef wziął także udział w działaniach organizacji Clinton Global Initiative (CGI): uczestniczył w dyskusjach panelowych i mówił o swoim ojczystym Haiti. W 2009 r. wziął udział w kilku balach organizowanych w Waszyngtonie z okazji inauguracji prezydenta USA, włącznie z Mid-Atlantic Ball, a także wystąpił w Oslo na 16. dorocznym koncercie z okazji przyznania pokojowych nagród Nobla, czym uhonorował prezydenta USA Baracka Obamę.

W 2005 r. Wyclef Jean założył fundację Yéle Haiti zajmującą się pomocą dla Haiti. Jako organizacja stara się zmieniać Haiti dzięki programom edukacyjnym, sportowym, związanym zarówno z sztuką jak i środowiskiem. Program działania na rzecz społeczności obejmuje zbiórki żywności oraz organizowanie pomocy społecznej w przypadkach zagrożenia. Nazwa fundacji została wymyślona przez Wyclefa i oznacza - wołanie o wolność. Została użyta w jednej z jego piosenek. Fundacja zdobyła międzynarodowe uznanie, a informacje o niej znalazły się w takich mediach jak: Associated Press, USA Today, CNN, Fox News, NBC’s Today czy 60 Minutes. Po tragicznym trzęsieniu ziemi w styczniu 2010 r. wszystkie programy fundacji przestawiono na pomoc i odbudowę wyspy.

Najważniejsze jest dawanie nadziei dzieciom – mówi Wyclef – Fundacja Yéle Haiti pozwala dzieciom marzyć, a od pewnego czasu dzieci na Haiti nie mogły mieć marzeń. Zamiast nich miały koszmary. To właśnie mnie napędziło – marzenia. Celem Yéle Haiti jest przywrócenie dumy i nadziei poszczególnym ludziom a całemu narodowi ducha i siły, które są częścią naszego dziedzictwa.

Wyclef pracuje obecnie nad nowym nagraniem - Feel Good Music -, które ukaże się w lecie tego roku. Jego mini album DJ Drama Presents Wyclef Jean AKA Toussaint St Jean jest już w sprzedaży.

Zanim na scenie Wianków pojawi się Wyclef, wystąpią: Sofa, The Poise Rite, PabloPavo oraz Marika.

SOFA – powstała na początku 2003 roku w Toruniu. Zaprezentowała próbkę swoich muzycznych aspiracji i możliwości na płycie demo, która stała się przepustką do profesjonalnej kariery zespołu. Rozprowadzana w nielegalnym obiegu płyta, wzbudziła duże zainteresowanie nie tylko wśród słuchaczy, ale także wśród przedstawicieli branży muzycznej w Polsce. Dzięki Hirkowi Wronie, SOFA jeszcze przed nagraniem debiutanckiego albumu, znalazła się na stałej playliście radiowej Trójki, w ramach autorskiej audycji Czarny Piątek. W 2005 roku, SOFA podpisała pierwszy kontrakt płytowy z niezależną wytwórnią fonograficzną Kayax, stawiając na jakość i elitarny charakter wydawnictwa sygnowanego nazwiskiem Kayah.

Debiutancki materiał Many Stylez wydany w 2006 roku, został świetnie przyjęty zarówno przez słuchaczy, jak i krytyków muzycznych. Płyta Many Stylez zdobyła FRYDERYKA 2007 w kategorii Nowa Twarz Fonografii. SOFA została także wyróżniona nagrodą Prezydenta Miasta Torunia, stając się jednocześnie oficjalnym przedstawicielem miasta w zmaganiach o tytuł Toruń Euopejską Stolicą Kultury 2016. Zespół koncertuje z powodzeniem w kraju i za granicą, zdobywając uznanie profesjonalizmem i energetycznym, nowoczesnym brzmieniem.

SOFA ma na swoim koncie wiele znaczących supportów, spośród których najważniejsze to koncerty wspierające gwiazdy światowego formatu np. Lauryn Hill, Snoop Dogg, Groove Armada, Beastie Boys, czy The Black Eyed Peas. Zespół był też wielokrotnie zapraszany na największe polskie festiwale takie jak Top Trendy 2006, Opole Premiery 2007, Vena Festival 2006 (Londyn), 2007, Heineken Open'er Festival 2005, 2006, 2007 i wielu innych. Sofę łączy współpraca studyjna lub koncertowa z takimi artystami jak Kayah, O.S.T.R, Andrzej Smolik, Michał Urbaniak, Jamal, Mosqitoo.

W roku 2009, SOFA wydała drugi album studyjny DoReMiFaSoFa, nakładem wytwórni Kayax. Krążek spotkał się z rewelacyjnym przyjęciem ze strony dziennikarzy muzycznych, a także słuchaczy. Muzycy zespołu, czerpiąc z hip hopu i soulu, poszerzają krąg stylistyczny o nowe, dotąd nie eksplorowane przez nich brzmienia analogowych syntezatorów i przesterowanych gitar. Na DoReMiFaSoFa pojawia się kilkoro gości m.in. O.S.T.R., Miodu (Jamal) i Frenchman, czy Zgas (Me, Myself And I). Dużą niespodzianką jest udział amerykańskiej gwiazdy sceny soulowej, Franka McComb'a.

Obecnie zespół SOFA pracuje nad trzecią płytą, która ma się ukazać w 2012 r.

The Poise Rite - rzeszowska formacja, której twórczość określana jest jako mieszanka gitarowego rocka i indie-popu. Jeden z zaledwie kilku polskich zespołów, które zagrały na kultowym festiwalu Glastonbury (2007) i jedyny, o którym regularnie pisuje brytyjska prasa muzyczna.

Zespół powstał w 1997 r. w Rzeszowie. W ich muzyce usłyszeć można naleciałości najlepszych gitarowych kapel w tym m.in. Placebo czy Interpol. W 2004 r. zagrali pierwsze koncerty w Londynie otrzymując bardzo przychylne recenzje od angielskich krytyków co pozwoliło im zaistnieć na europejskiej scenie muzycznej. Piosenki zespołu pojawiły się też na kilku ważnych brytyjskich kompilacjach, m.in. UV Magazine obok utworów Clearlake, Tokyo Dragons i New York Dolls.

W 2007 r. po latach zdobywania doświadczeń i poszukiwania własnego, oryginalnego brzmienia, The Poise Rite wydał pierwszy w swej karierze album Passagalia (EMI) i rozpoczął promującą go trasę koncertową. Gościł na największych polskich festiwalach m.in.: Heineken Open’er Festiwal (2007) oraz MFT Malta w Poznaniu (2007). Uznanie środowiska muzycznego zdobył też ich występ podczas ubiegłorocznego Off Festival w Mysłowicach. Obecnie zespół pracuje nad nową płytą, której premiera zapowiadana jest na wrzesień. Album promuje singiel Głową do góry, który trafił już do rozgłośni radiowych.

Pablopavo czyli Paweł Sołtys. Wokalista, autor tekstów, jeden z najbardziej utalentowanych reprezentantów polskiej sceny niezależnej. Ma 32 lata, urodził się w Warszawie. Krytycy uważają go za jednego z najlepszych polskich wokalistów reggae i raggamuffin, mistrza wokalnego freestyle’u i jednego z najlepszych dziś w Polsce autorów tekstów piosenek. Pierwszy zespół założył z przyjaciółmi ze szkoły piętnaście lat później w 1993 roku. Początkowo występował jako gitarzysta i wokalista. Od roku 1996 jest członkiem Antikonsjum rekords – nieformalnej grupy muzykujących przyjaciół. W roku 1999 powstała Magara, w której Pablopavo pełni funkcję gitarzysty i wokalisty. W tym samym okresie powstało Zjednoczenie Sound System, z którym Pablo związany jest do dziś (pozostali członkowie to Reggaenerator i dj Krzak, dawniej również Manana). Zjednoczenie przez wiele lat prowadziło dwa cykle muzyczne: Czwarty Żywy Punkt - już niestety nie odbywający się oraz Reggae Faza - najstarszą trwającą imprezę reggae w Warszawie. W roku 2003 powstał zespół Vavamuffin, w którym Pablo jest jednym z trzech wokalistów, (pozostali to: Mr. Reggaenerator i Gorg). Pablopavo występował również w zespole Sedativa oraz jest członkiem projektu - sound systemu Ba-Lan. Pablopavo współpracował też z różnymi zespołami i solistami, śladem po tej działalności jest niespełna czterdziestu płyt i niezliczona ilość zagranych koncertów. W roku 2009 nakładem Karrot Kommando ukazała się pierwsza solowa płyta Telehon, nagrana pod szyldem: Pablopavo i Ludziki. Zdobywca nominacji do Paszportu Polityki za rok 2010.

Marika to polska wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka tworząca muzykę na pograniczu reggae, funku i soulu. Okrzyknięta Pierwszą Damą Polskiego Dancehallu. Karierę rozpoczęła w 2002 r. z Sound Systemem Bass Medium Trinity, który wydał bardzo dobrze przyjętą płytę Mówisz i masz w 2004 r. Ta pierwsza polskojęzyczna, w dużej mierze płyta, na oryginalnych jamajskich rytmach stała się albumem pionierskim i historycznym.

W 2006 r. wzięła udział w projekcie Polski ogień (Germaican Records, Tam Tam Records). Na albumie - będącym efektem polsko-niemieckiej współpracy muzycznej - znalazły się jej dwie piosenki: Siła ognia oraz What's Your Flava?.

Latem 2007 roku ukazał się pierwszy singiel zwiastujący wydanie długogrającej płyty Mariki. Utwór Moje serce - owoc współpracy z duetem producenckim Juniorbwoy, stał się hitem (ponad 2 miliony odsłon na YouTube.

22 sierpnia 2008 r. na sklepowe półki trafił solowy album Mariki - Plenty. Płyta ta to gorąca fuzja różnych gatunków muzyki miejskiej od neosoulu po reggae, d'n'bass i funk. Album został dobrze przyjęty przez publiczność i krytyków oraz otrzymał nominację do Fryderyków 2008.

8 czerwca 2010 światło dzienne ujrzał nowy podwójny album Mariki: Put your shoes on, Put your shoes off. Płyta zrobiła furorę. Towarzyszą jej żywiołowe koncerty, z których słynie artystka. Zagrała ich już kilkaset w klubach w całej Polsce. Ma na koncie również występy na dużych scenach festiwalowych Opera Leśna, Coke Live Music Festiwal (2008 i 2009), OPOLE 2009, Ostróda Reggae Festiwal 2009, Reggaeland 2010, Heineken OPEN'ER 2010. Jej występy poprzedzały polskie koncerty gwiazd takich jak Sean Paul, Missy Elliott, Macy Gray, Gentleman, Panjabi Hit Squad. Marika od 2 lat prowadzi własne radiowe show - najpierw w Radio Euro Nie tylko reggae, a od września 2009 w Radio Roxy: Towary Kolonialne.

Więcej o artystach na: www.wyclef.com; www.myspace.com/wyclefjean; www.facebook.com/wyclef; twitter.com/wyclef; www.columbiarecords.com; www.yele.org; www.sofamusic.pl; www.facebook.com/SOFAmusic; www.myspace.com/poiserite; www.marika.art.pl; www.myspace.com/marika; www.myspace.com/hoodooband; www.pablopavo.pl.

WIANKI - jedna z największych imprez plenerowych w Polsce. Koncerty gwiazd światowego formatu łączą się z elementami widowiska nawiązującego do tradycji nocy świętojańskiej. Na wyjątkowej scenie plenerowej w zakolu Wisły pod Wawelem wystąpili dotychczas artyści tej klasy co Jamiroquai i Lenny Kravitz oraz czołowi przedstawiciele polskiej sceny muzycznej. Nowatorską formułę Wianków doceniono m.in. w plebiscycie „Nocne Marki” organizowanym przez miesięcznik „Aktivist”, zaś w badaniu „Turystyka w Krakowie” organizowanym przez stowarzyszenie Forum dla Polski uznano je za jedną z trzech najbardziej atrakcyjnych imprez organizowanych w Krakowie. www.wianki.eu

KRAKOWSKIE BIURO FESTIWALOWE to wiodąca polska instytucja realizująca najważniejsze wydarzenia kulturalne w skali kraju i Europy. Organizuje prestiżowe festiwale: Misteria Paschalia i Sacrum Profanum, jest także promotorem takich projektów kulturalnych jak: Festiwal Muzyki Filmowej, Off Plus Camera, Boska Komedia, Conrad Festival, Selec¬tor Festival, a także przyciągających wielotysięczną publiczność imprez plenerowych o ogromnym rozmachu jak: ¬Wianki oraz WOW!night Music Square Session na Rynku Głównym w Krakowie. Więcej na: www.biurofestiwalowe.plj     

Wasze opinie Utworz nowy watek

Zespół knajpy.krakow.pl nie odpowiada za treść komentarzy, zastrzegamy sobie jednak prawo do usuwania bądź skracania ich treści jeśli jest niezgodna z regulaminem forum. Dane osób umieszczających komentarze są logowane i w razie naruszenia prawa lub dobrego imienia osób trzecich mogą zostać przekazane odpowiednim instytucjom.
Brak komentarzy