Logo
knajpy.krakow.pl
niedziela, 24 czerwca 2018 

Forum o Krakowie

Znajdź lokal
Jedno zdjęcie
Klub Obsesja
Kliknij by wyświetlić informację o knajpie
galeria >>
Zaproś do dyskusji
Stąd możesz zaprosić do dyskusji znajomych
 
 Temat tygodnia 17 października 2010archiwum
Kliknij żeby powiększyćMURY 1980- 2010Festiwal, na który zapraszamy, adresowany jest do wszystkich widzów i twórców, dla których ważnym wyróżnikiem człowieka jest wrażliwość społeczna oraz dążenie, by na tę rzeczywistość wpływać w imię wolności jednostki i poszanowania jej godności
15.10.-20.10.Data: 15.10.2010-20.10.2010

Mury, to tytuł hiszpańskiej pieśni, która z polskim tekstem i w interpretacji Jacka Kaczmarskiego stała się hymnem opozycji lat 80. Do dziś towarzyszy tym, którzy wiedzą, że kraty zniewolenia, obojętności na krzywdę drugiego człowieka, należy kruszyć każdego dnia. Mury stały się symbolicznym znakiem podziału Polaków w Zemście Aleksandra Fredry, oddzielały Gustawa w „Dziadach” od zewnętrznego świata, ale i były miejscem, na którym zapisał swoją przemianę w walczącego o Polskę Konrada.

Festiwal, na który zapraszamy, adresowany jest do wszystkich widzów i twórców, dla których ważnym wyróżnikiem człowieka jest wrażliwość społeczna oraz dążenie, by na tę rzeczywistość wpływać w imię wolności jednostki i poszanowania jej godności. Mury, które dzielą, ale także tak jak ten berliński – przemieniają się z symbolu zniewolenia i podziału na znak odzyskania wolności, są znakiem rozpoznawczym tego festiwalu. Obie daty w tytule też są znaczące. Pierwsza, przywołuje pamiętny 1980 rok, druga – nasze „dziś”.
PostHeaderIcon Program Festiwalu


14 października [czwartek] - impreza towarzysząca, 18.00, Bunkier Sztuki,

Pokaz filmu Andrzeja Sapiji - Akademia Ruchu

15 października [piątek] 18.30, Klub Fabryka
Akademia Ruchu z Warszawy: "Esej III". czas trwania 50 minut

16 października [sobota]
18:00, CK Rotunda Akademia Ruchu z Warszawy: "Chińska lekcja".

czas trwania 55 minut

19:00, CK Rotunda
Akademia Ruchu z Warszawy: "Wykład". czas trwania 1 godzina

17 października [niedziela]
18.00, Teatr Łaźnia Nowa
Teatr Ósmego Dnia z Poznania: "Paranoicy i Pszczelarze".
czas trwania 1 godzina 10 minut
20.30, CK Rotunda
Cieszyńskie Studio Teatralne z Cieszyna: "Bolko Kantor".
czas trwania 1 godzina 15 minut

18 października [poniedziałek]
18.00, Teatr Łaźnia Nowa Teatr Polona z Warszawy: "Pani z Birmy".

czas trwania 1 godzina 10 minut

20.30, CK Rotunda
Teatr Ósmego Dnia z Poznania: "Piołun".
czas trwania 1 godzina 10 minut

19 października [wtorek]
18.00, Teatr Łaźnia Nowa
Teatr Współczesny ze Szczecina: "Utwór o Matce i Ojczyźnie".
Czas trwania 1 godzina 30 minut

20.30, CK Rotunda
Teatr im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy: "Mamatango".
Czas trwania 1 godzina 10 minut

20 października [środa] 18.30, Teatr Łaźnia Nowa
Teatr Ad Spectatores z Wrocławia: "Nangar Khel".
Czas trwania 1 godzina 40 minutBILETY:

http://www.festiwalmury.pl/index.php/bilety
mniej »

Program skonstruowaliśmy tak, by pokazać, jak dużą rolę w historycznych przemianach i kształtowaniu polskiej świadomości społecznej miał teatr, a także jak ważne jest miejsce teatru nieobojętnego na losy innych w naszym dzisiejszym życiu.
Bohaterowie Murów, którzy od kilku dziesięciu lat są znakami firmowymi polskiego teatru niezależnego, to poznański Teatr Ósmego Dnia i Akademia Ruchu z Warszawy. Ósemki przywożą spektakl – legendę – „Piołun”, który miał premierę 25 lat temu w Mistrzejowicach i grany był wtedy również u krakowskich dominikanów oraz swoją najnowszą premierę „Paranoików i pszczelarzy”, mającą moc rażenia kija włożonego w polskie, rozpolitykowane mrowisko. Akademia Ruchu także da świadectwo swojej niezwykłej żywotności – zarówno prezentując akcje, które zawsze wpisują się w miejsce i w społeczność, wśród której są podejmowane, jak i dając historyczną „prelekcję” – „Esej III”, w którym pokaże kilkudziesięcioletnią ewolucję swojego myślenia na tematy społeczne i na temat formy to myślenie wyrażającej.
Teatr, któremu nie jest obojętne, w jakiej rzeczywistości społecznej i politycznej żyjemy, to domena nie tylko legend polskiego teatru niezależnego. Nasz festiwalowy wybór jest chyba tego niezłym świadectwem. Rozmaite i trudne do porównania są te propozycje.
Znany z dokumentalnych widowisk, które materiał czerpią z najbliższego otoczenia Teatr im. Modrzejewskiej z Legnicy przyjechał z „Mamatango” - opartym na zapisie wypowiedzi legnickich kobiet o ich codziennym życiu.
Multimedialnie wystawiony „Utwór o matce i ojczyźnie”, który przyjeżdża z Teatrem Współczesnym ze Szczecina, dotyka toksycznych relacji między dwoma bohaterkami – matką i córką, a jednocześnie przywołuje trudne pytania związane z drugą tytułową bohaterką spektaklu, której nazwy jedni w naszym kraju nadużywają, a inni nie śmieją nawet przywołać.
Cieszyńskie Studio Teatralne przypomina historię słynnego polskiego boksera Bolko Kantora by dać współczesną opowieść o niezłomności, patriotyzmie, a także o wstrząsających, wciąż wstydliwie ukrywanych nie tylko przez lokalny cieszyński establishment faktach z historii powojennej Polski, które mają bezpośredni wpływ na naszą współczesność.
Wrocławski Teatr Ad Spectatores w spektaklu „Nangar Khel” bez politycznej poprawności mówi o wielowymiarowym dramacie w afgańskiej wiosce, którego bezpośrednimi sprawcami, ale i ofiarami stali się uczestniczący w pamiętnej akcji polscy żołnierze.
„Pani z Birmy” przyjeżdża w multimedialnym monodramie Teatru Polonia z Warszawy. Konflikt pomiędzy społeczną misją a powinnościami osoby prywatnej, który jest udziałem tytułowej bohaterki - słynnej birmańskiej opozycjonistki – przenosi emocje z dalekiego, egzotycznego kraju, w środek naszej rzeczywistości.
Mamy nadzieję, że Mury będą pomostem między dawnymi, a nowymi laty, dadzą szansę na konfrontację myślenia pokoleń rodziców i ich dorosłych dzieci, na scenie i widowni.
Pokazanym na festiwalu najciekawszym - często całkiem różniącym się w estetykach spektaklom, będą towarzyszyły wieczorne dyskusje, do udziału w których również serdecznie zapraszamy.
Istotną częścią Festiwalu jest Konkurs Dramaturgiczny Mury 1980-2010 – adresowany do profesjonalistów i debiutantów teatralnych. Rozstrzygnięcie konkursu podczas festiwalu będzie okazją do dyskusji i sformułowania diagnoz na temat współczesnego dramatopisarstwa społecznego i politycznego, ale też – co ważniejsze - na temat otaczającej nas i przez nas współtworzonej rzeczywistości.

I Festiwal Sztuk Społecznych i Politycznych Mury 1980-2010 urządzamy w 30 rocznicę powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Głównym organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie NZS1980, skupiające ludzi o rozmaitych dziś poglądach i zawodach, którzy przed laty wspólnie walczyli o wolność.
Oby urządzane dziś Mury pomogły nam wszystkim w korzystaniu z daru wolności również w tak ważnym wymiarze, jakim jest krytyczne i niekoniunkturalne myślenie o otaczającej rzeczywistości społecznej i politycznej.J     

Wasze opinie Utworz nowy watek

Zespół knajpy.krakow.pl nie odpowiada za treść komentarzy, zastrzegamy sobie jednak prawo do usuwania bądź skracania ich treści jeśli jest niezgodna z regulaminem forum. Dane osób umieszczających komentarze są logowane i w razie naruszenia prawa lub dobrego imienia osób trzecich mogą zostać przekazane odpowiednim instytucjom.
Brak komentarzy